1999 - 2015
-můj zájem o výtahy


Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz

Aktualiz.: 2.5.2020

Přidáno nejnověji:
Jak to začalo:
Historky:
Zaniklé výtahy:
Zajímavé atypy:
Zajímavosti:
Releové výtahy:
Duplexy:
Pístové výtahy:
Nákladní výtahy:
Jídelní:
Simulátory:
Paternostery:
Nové programované výtahy:
Princip výtahů:
Zapojení výtahů:
Odkazy, články:
Kontaktujte mne:


Mé WEBY

Kamilův web o brněnském podzemí
První stránky

o brněnském podzemíOd 1.září:


Zde je prostor
pro Vaše logo
a ikonu
nebo reklamu,
i výměnný systém.

Simulátory a modely výtahů:

Model s dveřmi a kopírkou


Fascinuje mě, když je někdo do něčeho více zapálený, až tak, že v té věci i něco opravdu realizuje. A v oblasti zájmu o výtahy to znamená, postavit si třeba nějaký funkční model výtahu.Zaniklé výtahy

Simulátor s dveřmi a kopírkou

Našel jsem na youtube úžasné video simulátoru, kde se otevírají normální moderní dveře, displej na nich ukazuje čísla pater. Musel jsem si k tomu uvařit oblíbené kapučíno. Dveře stojí v místnosti, nevstoupíte tedy do žádné kabiny ani šachty, jen se otevírají a zavírají. Vedle těch dveří má ten šikula patrovou kopírku a vedle pracovní stůl a nad deskou stolu je připevněno funkční zapojení.

Zaniklé výtahy

- vedle dveří je kopírka a za ní stůl s řídící elektronikou

Patrová kopírka je zařízení, kde se pohybuje kontaktový jezdec přenášeným pohybem od motoru nebo od výtahového stroje. Jezdec se pohybuje podél vodítek, tedy po přesné dráze tak, aby neuhnul když mají jeho výstupky nebo vystouplé clonky (destičky) projet kontaktovým polem, nebo magnetickým snímačem. Pohyb jezdce a rozsah jeho dráhy odpovídá přeneseně výšce šachty a pohybu kabiny v určitém poměru. Dříve používané světelné kopírky sloužily k rozsvěcení žároviček signalizující právě projížděná patra (aby se nemusely vest drahé vodiče ke každému patru v šachtě k nějakému spínači reagujícímu na průjezd kabiny, tak kopírka "kopíruje" pohyb v šachtě a ke spínání kontaktů nemusí docházet v šachtě výtahu, ale v kopírce ve strojovně). Jezdec tedy projížděl například nožové kontakty postupně a propojoval obvody žároviček. Patrová kopírka má za úkol snímat polohu - patra ne kvuli světelné signalizaci, ale přímo kvůli řízení patrové logiky. Jezdec pomalu jede a blíží se ke kontaktům (nebo magnetickým snímačům) následného patra. Při projíždění jezdec propojuje fyzicky kontakty (nebo clonkami projíždí magnetické snímače a nebo jeden snímač na jezdci projíždí pevnými clonkami).

Zaniklé výtahy

Právě u tohoto modelu je vidět, že výtah "jezdí" podle kopírky. Na videu je vidět, že pán stiskne přivolávač na dveřích a motorek posouvá jezdce v kopírce pomalu. Projíždí třeba více pater (kontaktových úrovní, rovin), elektronika odpočítává patra a až dojede na osudnou - zvolenou pozici - stanici, tak kontakty (snímače) dají pokyn k zastavení motoru (v tomto případě jen motoru v kopírce) a protože výtah "je v patře", dveře se otevřou...

Zaniklé výtahy

To modré jsou snímače na jezdci. Jejich profilem tvaru U projíždí (jak jede jezdec se s nímači svisle) kovové clonky, pevně umístěné na žluté kostře kopírky.

Tento model je pěkně precizně a funkčně udělaný, moc se mi líbí :-) Postavil bych si ho v obýváku možná :-)

Zaniklé výtahy

Přivolávací tlačítka na rámu dveří

Zaniklé výtahy

Skvělé zátiší nad stolem :-)


Asi začnu vymýšlet kopírku k mému modelu výtahu :-)


 • Toto video >> youtube • Následný článek v menu >> Další simulátor - pouze displej na desce s tlačítky
 • Hlavní menu >> Co hledám a sháním


  ZPĚT o stránku

  Víte - li o starém výtahu, ukážete mi strojovnu, poskytnete fotky, svůj příběh... >>> kontaktujte mne...

  www.STAREVYTAHY.cz  webmaster: Kamil Pokorný
  email: pokorny.kamil(a)seznam.cz
  © 2020

  Partner tohoto projektu:

  Server www.i-vytahy.cz