1999 - 2015
-můj zájem o výtahy


Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz

Aktualiz.: 2.5.2020

Přidáno nejnověji:
Jak to začalo:
Historky:
Zaniklé výtahy:
Zajímavé atypy:
Zajímavosti:
Releové výtahy:
Duplexy:
Pístové výtahy:
Nákladní výtahy:
Jídelní:
Simulátory:
Paternostery:
Nové programované výtahy:
Princip výtahů:
Zapojení výtahů:
Odkazy, články:
Kontaktujte mne:


Mé WEBY

Kamilův web o brněnském podzemí
První stránky

o brněnském podzemíOd 1.září:


Zde je prostor
pro Vaše logo
a ikonu
nebo reklamu,
i výměnný systém.

animace

Něco o paternosterech


Nejdelší (nejvyšší) paternoster v naší zemi: www.i-vytahy.cz

Co je paternoster
Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. Páternoster vynalezl liverpoolský vynálezce a architekt Peter Ellis v šedesátých letech 18. století. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Tento evropský vynález se moc neprosadil jinde ve světě, ale v Evropě se ujal. V padesátých a šedesátých letech se páternostery stavěly po celé Evropě, nejvíce pak v Anglii, Německu a také u nás.
Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

Páternoster je lidový název pro oběžný výtah, kde navazují řetězově otevřené kabiny jedna za druhou a ve frekventované budově nemusíte čekat dlouho na výtah, jen sledujete, která kabina je volná, nebo kam se "ještě vejdete" a přiskočíte do ní. Tím je páternoster velmi praktický - dokáže plynule přepravovat mnoho lidí najednou, bez zastavení, bez čekání na otevření / zavření dveří nebo na příjezd. Kabiny skutečně na řetězech jsou, ale uchyceny ne po vzoru klasické řemenice - to by se kabiny otáčely "hlavou dolů". Řemenice jsou dvě a kabiny jsou vpředu vlevo a vzadu v pravo uchyceny k oběžným řetězům pomocí čepu. V okamžiku projíždění kabiny okolo kladek je kabina těsně míjí právě díky čepům tak, že svojí hloubkou mezi oběma kladkami (přední a zadní) projíždí, stále ve svislé poloze dle svého těžiště, zavěšena v protilehlých dvou rozích čepy, aniž by se musela otáčet vzhůru nohama. Zůstává v přirozené poloze a stejně tak případný člověk, který zapomene v krajní stanici vystoupit a veze se dál.Co na to Unie?
Po vstupu naší země do Evropské Unie začaly prosakovat názory, že páternostery nesplňují bezpečnostní limity, týkající se výtahů. Proto byla tendence je zrušit. Bohužel v mnoha případech ZBYTEČNĚ docházelo k ukončení provozu páternosteru. Nemocní lidé museli začít zvládat překonat i více pater schodů, například na brněnské Hlavní poště velmi dlouhou řadu let. Tvrzení o nesplňování předpisů pro výtahy bylo umrtveno v okamžiku, kdy právníci pochopili, že páternoster nelze řadit mezi výtahy, ale mezi zdviže. Tím pádem se páternosterů bezpečnostní předpisy pro výtahy netýkají. Jestliže následuje kabina za kabinou (jsou opatřeny ještě svislými deskami nad i pod kabinou), nelze spadnout do šachty a není třeba ani dveří...

Následky tohoto nesmyslného EU humbuku?
Některé páternostery bohužel zbytečně zanikly, některé byly trvale zastaveny (oleje a mazání zatuhlo), nové se většinou ještě nestaví a lidé z páternosterů dostali větší strach. I proto natočil server iDNES.cz výše uvedené video. Ještě přidám svoje, až najdu chvíli :-)

Skutečně je paternoster bezpečný?
Ano, mnohem více, než jiná zařízení. V každém mezipatře jsou šikmé stěny nad profilem šachetních vstupních otvorů (nástupišť) pružné a jejich stiskem (kdyby například dítě vystrčilo ruku) se rozpojí citlivý spínač a celý oběhový systém se ihned zastaví (a nemůže ruku více stisknout) a stojí, dokud obsluha nezkontroluje, co je příčinou, a zařízení nezapne.
Samozřejmě, pokud někdo nepřirozeně strčí nohu nebo ruku někam jinam, kam nemá (opravdu to lze předpokládat jen u roztržitých dětí bez dozoru zodpovědných rodičů, že udělají vyloženě nesmyslnou věc a pohyb mimo prostor kabiny), tak k úrazu může dojít, stejně tak, jako se člověk snadno spálí žehličkou, sahne do ponorného mixéru, nebo dítě strčí do zásuvky šroubovák. To už je opravdu na zodpovědnosti každého a rodičů především.Schema paternosteru

Přidám...Zde vidíte princip, jak kabiny přejíždí do druhého směru:A dva paternostery vedle sebe:Je bezpečné nevystoupit a projet horní / dolní patro?
Ano (viz popsaný princip), ukažme si to na videu serveru iDNES.cz:A jeden úlet na závěr :) • Paternostery: Nový paternoster - Hlavní pošta Brno
 • Hlavní menu >> Co hledám a sháním


  ZPĚT o stránku

  Víte - li o starém výtahu, ukážete mi strojovnu, poskytnete fotky, svůj příběh... >>> kontaktujte mne...

  www.STAREVYTAHY.cz  webmaster: Kamil Pokorný
  email: pokorny.kamil(a)seznam.cz
  © 2020

  Partner tohoto projektu:

  Server www.i-vytahy.cz