1999 - 2015
-můj zájem o výtahy


Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz

Aktualiz.: 2.5.2020

Přidáno nejnověji:
Jak to začalo:
Historky:
Zaniklé výtahy:
Zajímavé atypy:
Zajímavosti:
Releové výtahy:
Duplexy:
Pístové výtahy:
Nákladní výtahy:
Jídelní:
Simulátory:
Paternostery:
Nové programované výtahy:
Princip výtahů:
Zapojení výtahů:
Odkazy, články:
Kontaktujte mne:


Mé WEBY

Kamilův web o brněnském podzemí
První stránky

o brněnském podzemíOd 1.září:


Zde je prostor
pro Vaše logo
a ikonu
nebo reklamu,
i výměnný systém.

Výtahové kopírky (vzpomínka)


Ovládací přístroj - kopírka

- se používala tam, kde okolnosti provedení výtahu vyžadují snímání polohy kabiny ne z šachty, ale přímo z otáček výtahového stroje. Kopírka přesně kopíruje polohu kabiny do šířky kontaktového pole, je přímo spojena s točivou částí stroje převodem. Proto ten název "kopírka". Na točivý pohyb stroje - často na hřídel nesoucí lanové bubny, je kopírka mechanicky přímo napojena. Pokud se tedy točí motor, otáčí se přes převody i hřídel kopírky, tak zpomaleně, aby se na jednu otočku (a šíři kontaktového pole, tj maximálně po celém obvodě, nebo méně) vešel celý počet pater.

V základním Československém provedení (výrobce Transporta) byla na svislé ose umístěna řada kotoučů, každý zastupující jedno patro. Každý kotouč je postupně pootočený oproti ostatním tak, aby ve své poloze v příslušném patře zastavil výtah. Poloha kotouče se přesně seřizovala při kabině zastavené přesně v rovině patra, aby v této poloze došlo k zastavení stroje, pokud je dotyčné patro cílové. Tyto mechanické kopírky byly dosti poruchové a málo se používaly. Jednalo se o krátkodobější etapu a po roce 2000 prakticky několik takových patrových kopírek na území Česka a Slovenska "dojíždí", než budou vyměněny novými systémy s magnetickým snímáním polohy kabiny v šachtě. Nově se mechanické kopírky již nepoužívají, pokud to není nevyhnutelné. I tato mechanická romantika tedy v podstatě již zanikla. Ve světě se používaly jiné mechanické kopírky - řetězový převod posouval unašeč - svislý vozík, svojí polohou postupně zasahující mechanicky do kontaktového pole po délce šíře svého pohybu. To mi přijde logičtější a snazší provedení, než patrové kotouče na svislé hřídeli.

Světelné kopírky - jejich účel byl spíše a pouze signalizační, aby zobrazil na návěští stanice patro, kde se kabina nachází. Z amerických filmů jsou známé staré výtahy, kde nade dveřmi je půlkulatá stupnice s mechanickou ručičkou ukazující na číslici patra, později svítila čísla pater, podsvícena žárovičkou. To bylo k vidění ještě např. na Šumavské v Brně, ale došlo tam již k výměně původních kontaktových polí kopírek za releové. Vzpomínám si, jak údržbář nadával, že se na tabulce nade dveřmi rozsvítila při jízdě výtahu postupně dvojka, trojka, pak nic, pak pětka - že zase bude muset opravit kontakty pozice čtvrtého patra, které se nerozsvítilo...

Když tedy se motor točí a kabina jede, tak kontaktový jezdec se v kopírce postupně posouvá přes kontaktová pole jednotlivých pater. To se využívá spíše než k řízení patrové logiky především k světelné signalizaci, kterým patrem kabina zrovna projíždí. K tomuto účelu se nepřesnost začátků a konců přejezdů z jednoho kontaktu na druhý ztratí a je bezvýznamná, orientační, zatím co ovládání pohybu kabiny a hlavně jejího zastavení je potřeba přesné a takto přeneseně z kopírky by se vždy jednalo nejspíše o různý nepravidelný rozdíl v zastavení i ve více cm, oproti rovině podlahy patra.Nahlédněme do jedné Bratislavské strojovny na dosud funkční kopírku:

výtahy - kopírka

Mechanická kopírka přímo navazuje na prodlouženou hřídel navíjecích bubnů stroje

výtahy - kopírka

Svislá hřídel je osazena kotouči. Každý kotouč zastupuje jedno patro a je pootočený vůči vedlejším kotoučům a kontaktům přesně v poloze kabiny zarovnané do příslušného patra, kde má zastavit.

výtahy - kopírka

Detail horní části a spínačů

výtahy - kopírka

Detail dolní části, svorkovnice a převodu.
Děkuji slovenskému nadšenci za foto této kopírky v Bratislavské strojovně!výtahy - kopírka

výtahy - kopírkaMáte přístup do strojovny? Vyfotíte mi ten Váš stroj? A strojovnu a rozvaděč a výtah? Potěší mne to do sbírky, díky moc!!! Nebo si to rád sám vyfotím, když mne pozvete, a ještě se odměním :-)
 • Hlavní menu >> Co hledám a sháním


  ZPĚT o stránku

  Víte - li o starém výtahu, ukážete mi strojovnu, poskytnete fotky, svůj příběh... >>> kontaktujte mne...

  www.STAREVYTAHY.cz  webmaster: Kamil Pokorný
  email: pokorny.kamil(a)seznam.cz
  © 2020

  Partner tohoto projektu:

  Server www.i-vytahy.cz