1999 - 2015
-můj zájem o výtahy


Nové počítadlo od 28.5.2016:
počítadlo.abz.cz

Aktualiz.: 2.5.2020

Přidáno nejnověji:
Jak to začalo:
Historky:
Zaniklé výtahy:
Zajímavé atypy:
Zajímavosti:
Releové výtahy:
Duplexy:
Pístové výtahy:
Nákladní výtahy:
Jídelní:
Simulátory:
Paternostery:
Nové programované výtahy:
Princip výtahů:
Zapojení výtahů:
Odkazy, články:
Kontaktujte mne:


Mé WEBY

Kamilův web o brněnském podzemí
První stránky

o brněnském podzemíOd 1.září:


Zde je prostor
pro Vaše logo
a ikonu
nebo reklamu,
i výměnný systém.

Historky z výtahů:

Vzpomínka na Karla Turečka (mailem od dcery)


Dobrý den, pane Pokorný,

úplně náhodou jsem zavadila o Vaše výtahové stránky a začala si na nich prohlížet a číst.
Nevím, kolik Vám je let, ale je veliká škoda, že jste nemohl osobně poznat mého tatínka Karla Turečka (1948 - 2011). Byl absolventem elektro-průmyslovky a k tomu vyučeným výtahářem. Pracoval jako servisní technik (opravy, revize, montáže) u pražské Transporty (názvy se měnily: Transporta, Hutní montáže, znovu Transporta, Tranza, Pragolift, Kone-Lifts a dnes KONE), a to od 70. let až do roku 2007.

Ve svém oboru byl uznávaným odborníkem a práce ho velmi bavila. Narozdíl od některých kolegů nikdy nestál o místo v kanceláři, bylo mu dobře právě ve strojovně. Žili jsme na sídlišti v Pražských Vršovicích, které měl celé na starosti. V době mého dětství, v 80. a začátkem 90. let, bylo podstatně méně bezpečnostních předpisů a tolik se nespěchalo, a proto se sem tam nějakému dítěti poštěstilo svézt se s naším tátou na střeše výtahové kabiny místo uvnitř nebo se podívat do strojovny. U nás se strojovny nacházely na střeše domu, takže mě to bavilo spíš kvůli rozhledu a ne pro ten motor :) Měl také v jednom z domů k dispozici dílnu, kde byl ponk se svěrákem a náhradní díly na výtahy.

Myslím, že by se Vám tenkrát ve třetí třídě můj tatínek velice zamlouval. Mně a mojí sestru ta technika vůbec nezajímala, takže byl celý šťastný, když se vyskytl nějaký kluk, kterému mohl vysvětlovat funkci relé :)

A ještě bych se chtěla na něco zeptat. Nevíte, co to bylo kdysi za zvláštní výtahy v Domě módy na Václaváku? Jsou dávno pryč, a nikdy jsem už takové neviděla. Dveře se otvíraly automaticky (jako u Duplexů), ale vypadaly jako dřevěné a byla v nich prosklená okna. A kabina byla uvnitř polstrovaná, červené barvy. V některých seděla řidička. A ty výtahy hučely úplně jinak, než všechny výtahy, které jsem kdy slyšela. Nedočetl jste se někde o nich?

Mějte se hezky. Zdraví P. Turečková


Druhý mail po mých dotazech o další informace:

V bytě po tátovi bydlí moje sestra, a představte si, že všechna schémata zapojení a různé jiné nákresy vyhodila! Nechala si jen knihu Výtahy. A tam těžko bude něco, co Vy byste neznal. Možná ji i máte. Můj mail klidně můžete dát na svoje stránky, i tátovo jméno, bylo by fajn, kdyby byl na internetu. S tím focením máte pravdu, ale lidi si málokdy fotí něco všedního. Začnou s tím, až když je toho málo a je to vzácné. Já neumím dobře fotografovat, ale vyfotila jsem svého syna např. se Škodovkou 120, nebo jsem ho posadila na kapotu Volhy a taky na "čumák" starého traktoru. To by mě před třiceti lety možná ani nenapadlo. A nenapadlo to ani žádného návštěvníka Domu módy a proto ty krásné výtahy nikdo nezná.

Dům módy pořád stojí na svém místě na rohu Václaváku a Krakovské ulice. I výtahy jsou na stejných místech, ale nové, studené, nezajímavé. V souvislosti s Domem módy se dá dozvědět jen o "pitomých hadrech", ale o objektu samotném a jeho technickém zařízení jsem nenašla vůbec nic.

Jediný záblesk: V komedii z roku 1968 „Naše bláznivá rodina“ vystupují dvě holky z tohoto výtahu. Trvá to asi 1vteřinu, dveře jsou úplně otevřené a film je černobílý, takže nikdo nemůže vědět, že ta polstrovaná kabina má červenou barvu. To vím jenom já :)
Tak, už musím něco dělat. Mějte se moc hezky !

P. Turečková

Prosím tímto, kdo z pražáků nějak pamatuje nebo snad vyfotil onen výtah v Domě módy...

Zašlete mi prosím info na můj mail: pokorny.kamil (a) seznam.cz DĚKUJU!

Původní fotky výtahů velmi ocením, lahví a podobně :-)


ZPĚT o stránku

Víte - li o starém výtahu, ukážete mi strojovnu, poskytnete fotky, svůj příběh... >>> kontaktujte mne...

www.STAREVYTAHY.czwebmaster: Kamil Pokorný
email: pokorny.kamil(a)seznam.cz
© 2020

Partner tohoto projektu:

Server www.i-vytahy.cz